Размисли по Великден
- малката светулка
- 8.04.2018 г.
- време за четене: 5 мин.
Великите учители са проповядвали по различно време, в различни географски ширини и са оставили дълбока следа в колективното съзнание. Смята се, че всички те са Божии деца в различни форми и че са се появили в трудни моменти за човечеството, за да го пробудят духовно, да му помогнат да открие правилния път на развитие. Духовните им учения, превърнали се по-късно в религии имат точно определени нраствено етични норми и правила, в които ясно се разграничават добро и зло, особено внимание се обръща на прошката, на отношението към семейството, възрастните, децата. Според великите учители “Човекът е безсмъртен, животът му не се изчерпва само в краткото му пребиваване на земята. Той трябва да търси истината, да опознава себе си и да се стреми да бъде свободен. Но този процес не би имал никаква стойност без върховната добродетел, наречена „справедливост“, и без крайъгълния камък на конструкцията – любовта, независимо дали става дума за будисткото състрадание, сократическия ерос или християнската агапе. А истинският въпрос пред нас днес е следният: може ли човешкото същество да е щастливо и да живее в хармония с ближните си в цивилизация, построена изцяло върху идеала на „притежанието“?” Фредерик Льоноар
Днес, в наши дни няма такива велики учители. Защо? Свами Сатянанда в последните си години е казвал: “Няма вече ученици на Земята, за да седят велики учители тук”. Това звучи много обезпокоително...
Сега ще разгледаме световните ери, т.н. юги, за да се ориентираме къде сме ние в момента.
Индийската мисъл по традиция разглежда историята и праисторията като нещо циклично, не праволинейно. Ако в Западния свят времето е стрелка – раждане, живеене, умиране, то в Индия умираме само за да се преродим и в този модел на спираловидни кръгове, в които всичко някога е било и пак ще бъде, се представят четири големи епохи (юги) с огромна продължителност. В края на всяка епоха катаклизъм потопява света в огън и вода, а след това от развалините се ражда като феникс нова ера. Югите са:
Крита Юга – Златната ера, в която изобилства праведността.
Трета Юга – упадък, добротетелите намаляват.
Давапара Юга – “лъжите и споровете се увеличават, разумът намалява и истината запада.”
Кали Юга – “хората се обръщат към лукавството, ценят което е недостойно, разложението се шири и човешката раса се приближава към изтребление”
За прехода от Дварапа към Кали юга и когато Кришна е убит (човешки аватар на бог Вишну, създал и управлявал приказния град Дварака), “Вишну Пурана” разказва: “През същия ден, в който Кришна напусна Земята, се спусна могъщата и тъмна Ера на Кали. Океанът се надигна и потопи цяла Дварака”. Кали юга или епохата на тъмнината е настоящата земна епоха, която според мъдреците е започнала преди малко повече от 5000г. и началната й дата според индийския календар отговаряна 3102г.пр.Хр. Това е епоха според “Бхагавата Пурана”, в която хората ще са “алчни, ще възприемат порочно поведение, ще са безжалостни, ще се отдават на омраза без причина, ще се нещастни, изключително много ще ламтят за богатство и земни блага”.
Ето, още няколко предсказания от древния санскритски текст:
Религията, истинността, чистотата, толерантността, милостта, продължителността на живота, физическата сила и паметта ще намаляват с всеки ден, поради мощното влияние на епохата на Кали.
Благоприличието на човека ще бъде под въпрос, ако той не съумее да живее добър живот. И онзи, който е много хитър във въртенето на думи, ще се счита за учен, образован човек.
Зонът и справедливостта ще бъдат прилагани само на базата на богатството.
Свещените места ще бъдат отнемани, а красотата ще зависи от прическата. Пълненето на корема ще стане цел в живота, а онзи, който е дързък ще се счита за истински. Този, който може да поддържа семейство, ще бъде считан за експерт, а принципите на религията ще бъдат спазвани само заради репутацията.
Тъй като земята ще продължи да се претъпква с корумпирано население, който от социалните класи се покаже като най-силният, ще получи политическа власт.
Гражданите ще страдат много от студ, вятър, горещина, дъжд и сняг. Те ще бъдат допълнително измъчвани от кавги, глад, жажда, болести и тежко безпокойство.
Максималната продължителност на живота на хората в Кали Юга ще стане 50 години.
В Кали Юга, хората ще развиват огромна омраза един към друг, дори за няколко монети. Захвърляйки всякакви приятелски отношения, те ще бъдат готови да загубят живота си и да убиват дори собствените си роднини.
Градовете ще бъдат доминирани от крадци, Ведите ще бъдат замърсени от спекулативни тълкувания на атеисти, политическите лидери ще консумират на практика гражданите, а така наречените свещеници и интелектуалци ще бъдат предани на корема и гениталиите си.
Тези предсказания, дошли от древността, описват с изключителна точност настоящето и бъдещето ни, защото живеем в именно в тази епоха. Казват след нея ще настъпи ерата на Светлината - Сати юга, известна още като Ерата на Водолея.
Спомням си израз на Дамян Василев, който веднъж на една лекция ни каза: “Технологичното развитие не е белег за човешкото развитие”. Затова ви моля да се замислим как човечеството експолатира Земята, какво се е случило през последните десетилетия. Какъв е нашия принос към тези проблеми, отговорни ли сме в поведението си спрямо природата или не? Щетите, които сме нанесли и продължаваме да нанасяме на нашата планета са унищожителни: замърсяване на въздуха и климатични промени, изчезване на животински и растителни видове, изсичане на горите, ерозия на почвите, пренаселеност.
Днес социалните мрежи са залети от пожелания за светло бъдеще, за крепко здраве, Великден да доне светлина, хармония, мир и спокойствие в домовете ни и т.н. Толкова баналности, толкова клишета...
Никой нищо няма да ни донесе, хора, трябва да го разберем това, отвън нищо няма да бъде донесено.
За да има мир и спокойствие в домовете ни, трябва умове ни да са пречистени, това е вътрешна работа, упорита и постоянна. За да сме здрави, необходимо е да полагаме грижи за тези тела, да ги поддържаме вътрешно и външно чисти, да се храним балансирано, да спортуваме. Да премахнем болестите на ума и на физичиското тяло, като цяло. Да се учим от децата, да останем любопитни и любознателни, да четем и да се развиваме, защото остаряваме, когато спрем да учим. Да творим добрини, но не само на думи, а с дела и да не се хвалим със стореното. Посещаваме практики, които да отворят сърцата ни, да развием емпатия, алтруизъм, да се научим да бъдем щастливи, а това са качества, които също са резултат на упорита работа и осъзнаване. Рядко изричаме думата “Благодаря”. Парадоксът с тази дума е голям, защото тя може да отключи затворени врати, носи огромни сила и заряд. Учим децата ни на нея и докато са малки изискваме от тях да благодарят на всеки помогнал им с нещо, а доколко благодарни са нашите сърца за благата в живота ни, затова че дишаме?!
Колкото и да сме различни ние всъщност сме едно и този факт е необходимо да бъде осъзнат. Нека намерим общото между нас, онова, което ни обединява, не да търсим различията и да се разграничаваме. Защото обединени можем да сътворим чудеса с добротата, на която е способно човешкото сърце, да създаваме поколения, които достойно да ни продължават, да съхраним тази уникална планета, нашия прекрасен дом и наистина да почувстваме мира и хармонията в самите нас, за да можем да ги изразим и отправим към света.
Светли да са дните ни, сътворени чрез нашата Любов!
малката светулка

Използвана литература:
"Потънал свят" Греъм Хенкок
"Сократ, Иисус, Буда" Фредерик Льоноар
15 невероятни предсказания за Кали Юга от Бахагавата Пурана https://setlans.wordpress.com/2017/09/18/15-neveroyatni-predskazania-za-kali-yuga-ot-bhagavata-purana/
Comments